Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 16 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 300A |
| Dimensions (LxWxH) | 178x107x35 |
| Features | Homogenous Si Trench = Trenchgate Technology Low inductance case Isolated by Al2O3 DCB (Direct Copper Bonded) ceramic plate Pressure contact technology for PCB mounting VCEsat with positive temperature coefficient High short circuit capability, self limiting to 6x IC Vf value is specified on chip level Integrated temperature sensor |
| Housing | SKiM 5 |
| Legacy part number | 23916120 |
| Product line | SKiM 4/5 |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | Sixpack |
| Typical applications | AC inverter drives mains 575 - 750 V AC public transport (auxiliary syst.) |
| Variants | 23916120VM05;23916120 |
| Voltage (V) | 1700V |

Hallo Gast