Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 19-21 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 100A |
| Dimensions (LxWxH) | 82x59x16 |
| Features | Trench 4 IGBTs Robust and soft switching freewheeling diodes in CAL technology Highly reliable spring contacts for electrical connections UL recognized: File no. E63532 |
| Housing | MiniSKiiP II 3 |
| Product line | MiniSKiiP |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | CIB |
| Typical applications | Inverter up to 41 kVA Typical motor power 22 kW |
| Variant | HPTP |
| Variant Description | The SKiiP 38NAB12T4V1-M05 is a 1200 V IGBT module and comes with High Performance Thermal Paste (HPTP, ?=2.5 W/mK). HPTP is a silicone-based thermal paste that offers outstanding thermal performance and maximizes the module's output power or significantly increases the module lifetime. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Thermal Paste (HPTP) |
| Variants | 25231490M00;25231490M01;25231490M05;25231490M10;25231490M11;25231490M15;25231490M20;25231490M21;25231490M25;25231490 |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast