Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 19-21 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 3 (Trench) |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 50A |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Features | Trench IGBTs Robust and soft freewheeling diodes in CAL technology Highly reliable spring contacts for electrical connections UL recognised file no. E63532 |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Product line | MiniSKiiP |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | H-Bridge |
| Typical applications | Single-phase inverter up to 9.5 kVA Single-phase motor power 4 kW |
| Variant | Slim lid and Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 16GH066V1-M11 is a 600 V IGBT module and comes with a 2.8mm height slim pressure lid and pre-applied Wacker P12 (?=0.8 W/mK). Wacker P12 is a silicone-based thermal paste with optimized thickness and honeycomb print, enhancing heat dissipation. |
| Variant Short Description | Module + Slim Pressure Lid + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | 25230920M00;25230920M01;25230920M10;25230920M11;25230920M20;25230920M21;25230920 |
| Voltage (V) | 600V |

Hallo Gast