Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 19-21 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 4 (Trench) |
| Country of origin | Germany |
| Current (A) | 15A |
| Dimensions (LxWxH) | 42x40x16 |
| Features | Trench 4 IGBTs Robust and soft switching freewheeling diodes in CAL technology Highly reliable spring contacts for electrical connections UL recognized: File no. E63532 |
| Housing | MiniSKiiP II 1 |
| Product line | MiniSKiiP |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | Sixpack |
| Typical applications | Inverter up to 12 kVA Typical motor power 5,5 kW |
| Variant | Slim lid and Wacker P12 |
| Variant Description | The SKiiP 12AC12T4V1-M11 is a 1200 V IGBT module and comes with a 2.8mm height slim pressure lid and pre-applied Wacker P12 (?=0.8 W/mK). Wacker P12 is a standard silicone-based thermal paste which has been adjusted to the respective module in terms of layer thickness. |
| Variant Short Description | Module + Slim Pressure Lid + Thermal Paste Wacker P12 |
| Variants | 25231590M00;25231590M01;25231590M05;25231590M10;25231590M11;25231590M15;25231590M20;25231590M21;25231590M25;25231590 |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast