Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 17 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 4 Fast (Trench) |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 75A |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Features | IGBT4 = 4th generation fast trench IGBT (Infineon) CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode Insulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper) Increased power cycling capability With integrated gate resistor For higher switching frequencies up to 20kHz UL recognized, file no. E63532 |
| Housing | SEMITRANS 2 |
| Product line | SEMITRANS |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | Half-Bridge |
| Typical applications | AC inverter drives UPS Electronic welders at fsw up to 20 kHz |
| Variant | HP-PCM |
| Variant Description | The SKM75GB12T4-M07 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied High Performance Phase Change Material (HP-PCM, ?=8.5 W/mK). HP-PCM is a phase change material and offers superior thermal performance, which maximizes the module's power output or significantly increases its lifetime. The material is solid at room temperature and starts to flow only after very first operation, spread out and fill the gaps between module and cooler. |
| Variant Short Description | Module + High Performance Phase Change Material (HP-PCM) |
| Variants | 22892010VM07;22892010 |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast