Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 17 Wochen Lieferzeit
| Chip technology | IGBT 4 Fast (Trench) |
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 100A |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Features | IGBT4 = 4th generation fast trench IGBT (Infineon) CAL4 = Soft switching 4th generation CAL-diode Insulated copper baseplate using DBC technology (Direct Bonded Copper) Increased power cycling capability With integrated gate resistor For higher switching frequencies up to 20kHz UL recognized, file no. E63532 |
| Housing | SEMITRANS 2 |
| Product line | SEMITRANS |
| Product Status | In Production |
| Technology | IGBT |
| Topology | Half-Bridge |
| Typical applications | AC inverter drives UPS Electronic welders at fsw up to 20 kHz |
| Variant | HALA HT |
| Variant Description | The SKM100GB12T4-M06 is a 1200 V IGBT module and comes with pre-applied phase change material HALA HT (?=3.0 W/mK). HALA HT is a silicone-free high temperature phase change material (PCM) having a solid consistency at room temperature. During very first operation, the PCM starts to flow, spread out and fill the gaps between module and cooler. |
| Variant Short Description | Module + Phase Change Material HALA HT |
| Variants | 22892020VM06;22892020 |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast