Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 20 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 95A |
| Dimensions (LxWxH) | 28x40.5x12 |
| Features | Compact design One screw mounting Solder free mounting with Press-Fit terminals Fully compatible with SEMITOP<sup>®</sup> Press-Fit types Heat transfer and isolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DBC) High surge currents Glass passivated diode chips UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMITOP 2 Press-Fit |
| Legacy part number | 24919291 |
| Product line | SEMITOP |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 560A |
| Technology | Bridge |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Input rectifier for power supplies Rectifier |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast