Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 13 Wochen Lieferzeit
| Case | B23 |
| Chip technology | Thyristor |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 880A |
| Dimensions (LxWxH) | D58x26,5 |
| Features | Hermetic metal case with epoxy insulator Capsule package for double sided cooling Off-state and reverse voltages up to 1800 V Amplifying gate |
| Housing | Capsule |
| Legacy part number | 1641510 |
| Product line | Capsule |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 15500A |
| Technology | Thyristor |
| Typical applications | DC motor control (e.g. for machine tools) Controlled and half-controlled rectifiers (e.g. for battery charging) AC controllers (e.g. for temperature control) |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast