Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 13 Wochen Lieferzeit
| Case | B8 |
| Chip technology | Thyristor |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 340A |
| Dimensions (LxWxH) | D42x14 |
| Features | Hermetic metal case with ceramic insulator Capsule package for double sided cooling Shallow design with single sided cooling International standard case Off-state and reverse voltages up to 1800 V Amplifying gate |
| Housing | Capsule |
| Legacy part number | 1642250 |
| Product line | Capsule |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 5200A |
| Technology | Thyristor |
| Typical applications | DC motor control (e. g. for machine tools) Controlled rectifiers (e. g. for battery charging) AC controllers (e. g. for temperature control) Recommended snubber network e.g. for V<sub>VRMS</sub> = 400 V: R = 33 ?/32 W, C = 0,47 µF |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast