Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 13 Wochen Lieferzeit
| Case | E28 |
| Chip technology | Diode |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 7500A |
| Dimensions (LxWxH) | D49,5x5 |
| Features | High current diode in a slim package without external case Metal pressure contacts for double or single side cooling Reverse voltages up to 600 V Low power dissipation and low thermal resistance Available in matched groups for paralleling |
| Housing | Capsule |
| Legacy part number | 2642340 |
| Product line | Capsule |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 60000A |
| Technology | Diodes |
| Typical applications | High current rectifiers Welding Electroplating |
| Voltage (V) | 600V |

Hallo Gast