Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 110A |
| Dimensions (LxWxH) | 94x54x32 |
| Features | Robust plastic case with screw terminals Large, isolated base plate Blocking voltage up to 1800 V High surge currents Three phase bridge rectifier Easy chassis mounting UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPONT 4 |
| Legacy part number | 7913180 |
| Product line | SEMIPONT |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 1000A |
| Technology | Bridge |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Three phase rectifiers for power supplies Input rectifiers for variable frequency drives Rectifiers for DC motor field supplies Battery charger rectifiers |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast