Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 127A |
| Dimensions (LxWxH) | 81x46x17 |
| Features | Compact design Two screws mounting Heat ransfer and isolation through direct copper board (Low R<sub>th</sub>) Low resistance in steady-state and high reliability High surge currents Glass passivated thyrsitor chips UL recognized, file no. E 63 532 Integrated temperature sensor |
| Housing | SEMIPONT 5 |
| Legacy part number | 7918190 |
| Product line | SEMIPONT |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 1250A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Thyristor |
| Typical applications | Soft starter Light control(e.g. studios, theaters) Temperature control (e.g. oven, chemical processes) |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast