Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 150A |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) technology, patent No. DE 43 10 44 Heat transfer through ceramic isolated metal baseplate Very short recovery times Soft recovery Low switching losses SKKD half bridge connection centre tap connections: SKMD common cathode SKND common anode UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Legacy part number | 7910550 |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 1800A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Self-commutated inverters DC choppers AC motor speed control inductive heating Uninterruptible power supplies Electronic welders General power switching applications |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast