Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 16 Wochen Lieferzeit
| Case | E6 |
| Chip technology | Avalanche |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 4A |
| Dimensions (LxWxH) | 112D18M4 |
| Features | Avalanche type reverse characteristic up to 1700V Transient voltage proof within specified limits Hermetic metal case with glass insulator Anode side threaded stud ISO M4 Integrated cooling fins SKN: Anode to stud |
| Housing | Leaded |
| Legacy part number | 2642330 |
| Product line | Leaded |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 190A |
| Technology | Diodes |
| Typical applications | DC supply for magnetes or solenoids (brakes, valves etc.) Field coil supply for DC motors Series connections for high voltage applications (dust precipitators) |
| Voltage (V) | 1300V |

Hallo Gast