Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 16 Wochen Lieferzeit
| Case | E5 |
| Chip technology | Avalanche |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 2A |
| Dimensions (LxWxH) | 100D10M4 |
| Features | Avalanche type reverse characteristic up to 1700V Transient voltage proof within specified limits Hermetic metal case with glass insulator Anode side threaded stud ISO M4 with lead wire in addition SKN: Anode to stud |
| Housing | Leaded |
| Legacy part number | 2642310 |
| Product line | Leaded |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 180A |
| Technology | Diodes |
| Typical applications | DC supply for magnetes or solenoids (brakes, valves etc.) Field coil supply for DC motors Series connections for high voltage applications (dust precipitators) |
| Voltage (V) | 1700V |

Hallo Gast