Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 13 Wochen Lieferzeit
| Case | E15 |
| Chip technology | Standard recovery |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 240A |
| Dimensions (LxWxH) | 190SW32M16 |
| Features | Reverse voltages up to 1800 V Hermetic metal case with glass insulator Threaded stud ISO M16 x 1,5 SKN / SKR 240/04 ... /16 also available with threaded stud 3/4 - 16 UNF (e.g. SKR 240/12 UNF) SKN: anode to stud |
| Housing | Stud Screw Fit |
| Legacy part number | 2621231 |
| Product line | Stud Screw Fit |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 6000A |
| Technology | Diodes |
| Typical applications | All-purpose mean power rectifier diodes Cooling via heatsinks Non-controllable and half-controllable rectifiers Free-wheeling diodes Recommended snubber network: R<sub>C</sub>: 0,5 µA, 30 ? (P<sub>R</sub> = 2W), R<sub>P</sub> = 50 k? (P<sub>R</sub> = 20 W) |
| Voltage (V) | 1200V |

Gemeinsam mit führenden Herstellern wie Semikron Danfoss oder Henkel bietet SKA Tech Komponenten und abgestimmte Systeme für die Leistungselektronik.
Darüber hinaus entwickeln wir individuelle Lösungen, die exakt auf Ihren Einsatzbereich abgestimmt sind. Kontaktieren Sie uns und realisieren Sie Ihre maßgeschneiderte Lösung mit SKA Tech.

Hallo Gast