Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 18 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 506A |
| Dimensions (LxWxH) | 150x60x52 |
| Features | Heat transfer through aluminium nitride ceramic insulated metal baseplate Precious metal pressure contacts for high reliability Thyristor with amplifying gate UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPACK 5 |
| Legacy part number | 7898830 |
| Product line | SEMIPACK |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 13000A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Fully controlled rectifiers Motor soft starters AC power regulation AC switch |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast