Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 16 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 106A |
| Dimensions (LxWxH) | 93x20x30 |
| Features | Heat transfer through aluminium oxide ceramic isolated metal baseplate Hard soldered joints for high reliability UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPACK 1 |
| Legacy part number | 7898101 |
| Product line | SEMIPACK |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 1900A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | DC motor control (e. g. for machine tools) AC motor soft starters Temperature control (e. g. for ovens, chemical processes) Professional light dimming (studios, theaters) |
| Voltage (V) | 1200V |

Hallo Gast