Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 290A |
| Dimensions (LxWxH) | 94x34x30 |
| Features | CAL (controlled axial lifetime) chip technology, patent No. DE 43 10 44 Very soft recovery over the whole current range Very short recovery times Low switching losses Heat transfer through ceramic isolated metal baseplate Materials and distances according to UL |
| Housing | SEMIPACK 2 |
| Legacy part number | 7910530 |
| Product line | SEMIPACK Fast |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 6000A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Self-commutated inverters DC choppers AC motor speed control Inductive heating Uninterruptible power supplies Electronic welders General power switching applications |
| Variants | 07910530VM06;07910530VM07;230B1842 |
| Voltage (V) | 600V |

Hallo Gast