Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Case | SKHE 2 |
| Chip technology | Diode |
| Country of origin | Brazil |
| Current (A) | 2,5A |
| Dimensions (LxWxH) | L170D12X16M3 |
| Features | Repetitive reverse voltage of 8000 V Epoxy case with screw terminals Can be series connected for higher voltage applications High I<sub>FSM</sub> and i²t ratings Avalanche characteristics For use in air or oil |
| Housing | HV Axial Screw |
| Legacy part number | 5603650 |
| Product line | HV Axial Screw |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 270A |
| Technology | Diodes |
| Typical applications | High voltage power supplies Measuring equipment RF transmission power supply Dust precipitators Lasers |
| Voltage (V) | 8000V |

Hallo Gast