Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 18 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Slovakia |
| Current (A) | 392A |
| Dimensions (LxWxH) | 101x50x52 |
| Features | Heat transfer through aluminium nitride ceramic insulated metal baseplate Precious metal pressure contacts for high reliability Thyristor with amplifying gate UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPACK 4 |
| Legacy part number | 7896110 |
| Product line | SEMIPACK |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 12000A |
| Technology | Thyristor / Diode |
| Topology | Thyristor |
| Typical applications | DC motor control (e. g. for machine tools) Temperature control (e. g. for ovens, chemical processes) Professional light dimming (studios, theaters) |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast