Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 110A |
| Dimensions (LxWxH) | 100x45x17 |
| Features | Compact design Two screws mounting Heat transfer and isolation through direct copper bonded aluminium oxide ceramic (DCB) High surge currents Up to 1600V reverse voltage UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPONT 6 |
| Legacy part number | 7916610 |
| Product line | SEMIPONT |
| Product Status | In Production New |
| Surge current (A) | 950A |
| Technology | Bridge |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | DC drives Controlled filed rectifiers for DC motors Controlled battery charger |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast