Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 110A |
| Dimensions (LxWxH) | 81x46x17 |
| Features | Compact design SKiiP technology: thermal pressure contact, no base plate and no hard mould Two screws mounting Heat transfer and isolation through direct copper board (low R<sub>th</sub>) Low resistance in steady-state and high reliability High surge currents Up to 1800 V UL recognized, file no. E 63 532 |
| Housing | SEMIPONT 5 |
| Legacy part number | 7908590 |
| Product line | SEMIPONT |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 1150A |
| Technology | Bridge |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Three phase rectifiers for power supplies Input rectifiers for variable Rectifiers for DC motor field supplies Battery charger rectifiers |
| Voltage (V) | 1600V |

Hallo Gast