Willkommen bei SKA Tech Electronics
Marke: Semikron Danfoss
Verfügbarkeit: ca. 14 Wochen Lieferzeit
| Country of origin | Italy |
| Current (A) | 53A |
| Dimensions (LxWxH) | 63.5x29.5x17 |
| Features | Glass passivated silicon chips Low thermal impedance through use of direct copper bonded aluminum substrate (DCB) base plate Blocking voltage up to 1800 V Suitable for PCB mounting and wave soldering For applications with high vibrations we recommend to fasten the bridge to the pcb with 4 selftapping screw UL recognition applied for |
| Housing | G55 |
| Legacy part number | 7232850 |
| Product line | Power Bridge |
| Product Status | In Production |
| Surge current (A) | 270A |
| Technology | Bridge |
| Topology | Rectifier |
| Typical applications | Three phase rectifiers for power supplies Input rectifiers for variable frequency drives Rectifiers for DC motor field supplies Battery charger rectifiers |
| Voltage (V) | 1600V |
Hallo Gast